مقعد و نشیمنگاه با لیزر شفا توسط پزشکان متخصص و جراح عمومی و بیماری های مقعد

کلینیک درمان بیماری های

mazaya

hazine

tashilat

در ماه رمضان بهتر است :

افطار ساده

- از افطار تا سحر 8 لیوان آب بنوشید تا از کم آبی بدن و یبوست پیشگیری نمائید

- آب جوش، شیر گرم، خرما و یک آش یا سوپ خیلی سبک می تواند یک وعده افطاری مناسب باشد. به فاصله نیم ساعت پس از افطار هم می توان یک شام مختصر و سبک صرف کرد.

- در وعده سحری حداکثر نوشیدن ۲ لیوان آب مجاز است. نوشیدن آب بیشتر باعث کاهش تشنگی در طول روز نمی شود و تنها سوءهاضمه و دل درد به دنبال دارد.

- می توان از خوراکی های فیبردار همچون کاهو، سبزی و خوردن میوه هایی مثل خیار و سیب با پوست استفاده کرد که هم مقداری از آب مورد نیاز بدن را تامین می کنند و هم به دلیل اینکه فیبر دارند و باعث تعادل آب بدن در طول روز می شود.

- بین شام تا سحر هم می توان به تدریج آب، میوه و آب میوه مصرف کرد.

- کسانی که با گرفتن روزه دچار معده درد می شوند در هنگام سحر مقداری ترنجبین و خاکشیر مخلوط و میل کنند. همچنین موقع افطار یک لیوان عرق نعناع با نبات یا عسل بنوشند.

- سعی کنید یک ساعت پس از سحری بخوابید.

- سعی کنید حتما در وعده سحری از خورشت، همچون خورشت کدو، خورشت آلو یا خورشت بامیه استفاده شود.

- سعی کنید روزه خودتان را با خرما و یک استکان آب گرم افطار کنید.

با توجه به اینکه مبتلا به هموروئید می باشم آیا روزه گرفتن برای من مضر است؟

در مورد اینکه می توانید روزه بگیرید یا خیر باید از پزشک سوال کنید. ولی در صورتی که برنامه غذایی پرآب و پر فیبر داشته باشید و در معرض گرما و آفتاب قرار نگیرید مشکلی پیش نمی آید. بعضی‌ قبل از اذان صبح تا می‌توانند آب یا چند لیوان چای می‌نوشند تا در طول روز تشنگی آزارشان ندهد. بعضی هم هنگام افطار روزه‌شان را با آب باز می‌کنند و برای رهایی از حس تشنگی، تند و تند آب و مایعات مختلف می‌نوشند. در حالی که نه آب خوردن زیاد هنگام سحر می‌تواند با تشنگی در طول روز مقابله کند و نه نوشیدن چند لیوان آب هنگام افطار کار مناسبی است. از همه اینها بدتر هم افرادی هستند که به اشتباه، برای رفع تشنگی چای می‌نوشند و نمی‌دانند چای نه‌تنها کمکی به آنها نمی‌کند که حتی می‌تواند تشنگی‌شان را تشدید کند.

در طول این ماه حتما باید از رژیم‌هایی استفاده کنید که حاوی میوه‌ها و سبزیجات زیادی است، به عبارت دیگر بهتر است رژیم غذایی در این ماه به رژیم‌های گیاهخواری نزدیک‌تر شود. بعضی از میوه‌ها و سبزیجات در مقایسه با دیگر مواد این گروه آب بیشتری دارد و به همین دلیل مصرف آنها در ماه رمضان بهتر خواهد بود. میوه‌هایی مانند زردآلو، هلو، طالبی، توت‌فرنگی، خیار، هندوانه، سیب، موز و انگور رسیده که بهتر است سرد هم مصرف شود، ازجمله این موارد است که تا حد زیادی می‌تواند در برابر تشنگی به روزه‌داران کمک کند. هویج، کرفس و نعنای تازه هم از سبزیجاتی است که برای رفع تشنگی موثر خواهد بود. ادویه‌های گرم و خشک و غذاهای چرب موجب تشنگی بیشتر روزه‌داران در طول روزه‌داری خواهد شد و به همین دلیل بهتر است در این ایام خیلی مصرف نشود. مصرف قندهای ساده مانند بستنی، زولبیا و بامیه هم تشنگی را تشدید می‌کند و نباید در سفره افطار و سحر قرار بگیرد. بهتر است برای تهیه سالاد علاوه بر کاهو از هویج، سیب گلاب خرد شده و نعنای تازه همراه با لیموترش نیز استفاده کنید. مصرف آب آلو برای رفع تشنگی موثر است و از طرف دیگر می‌تواند به افرادی که دچار یبوست هستند، کمک کند. بنابراین بهتر است به جای چای، آب آلو بنوشید.

در ضمن، هنگام افطار هم خوب است به جای مصرف حلیم‌های چرب و آش‌های سنگین، مقداری سوپ سبزیجات همراه با لیموترش تازه مصرف کنید. برای جلوگیری از بروز یبوست و مشکلات روده، بعد از خوردن افطار آلو و انجیر خیس شده و میوه هایی همچون گلابی، هلو و هندوانه میل کنید.

 

منبع : تبیان

خارش مقعد

یك بیماری شایع بوده و دلایل متعددی دارد اما قابل درمان است  و دو دسته غلت دارد یكی علل پوستی و دیگری علل داخلی:

 

١- علل پوستی

اگزما یا درماتیت
سایش بیش از حد پوست مقعد حین شستشو بعد از دفع

استفاده ازمواد شوینده حاوی عطر و رنگ مثل صابونهای عطری

استفاده  از دستمال كاغذی عطری و رنگ دار برای خشك كردن مقعد

پسوریازیس

 

٢- علل داخلی

زایده های پوستی اطراف مقعد

عفونتهای قارچی، انگلی و غیره

نشت مدفوع در اثر بی اختیاری

فیشر یا شقاق مقعد

همورویید

اسهال

مواد غذایی مثل فلفل، نوشیدنی های الكلی، نوشیدنی های كافئین دار، انواع آجیل وگوجه فرنگی

 

علایم خارش مقعدی

شامل قرمزی ، التهاب و تورم، زخم، سوزش و خارش بوده و هرگاه كه منجر به اختلال در زندگی روزمره شود نیار به بررسی و درمان دارد.

 

درمان خارش مقعدی

بسته به علت ایجاد آن درمان مناسب تجویز میگردد مثلا در موارد عفونتهای قارچی و انگلی دارو و پماد مناسب داده میشود و در مورد زایده های پوستی برداشتن آنها با لیزر co2 و بصورت سرپایی انجام میگردد و در مورد شقاق یا فیشر وهمور یید اگر درمان دارویی پاسخ ندهد اقدام به جراحی با لیزر co2 میشود كه بدون بستری و بیهوشی است و بیمار براحتی بعد عمل سركار خود حاضر میشود و در مواردی كه علت مواد غذایی باشد با حذف آن ماده غذایی بهبود صورت میگیرد.

 

یك سری اقدامات كلی مثل عدم استفاده از صابون عطری و خشك نكردن مقعد با دستمال كاغذی رنگی وخشك كردن با باد ملایم سشوار و مالیدن وازلین بدرمان كمك میكند.

 

پیشگیری خارش مقعد چگونه است؟

روش زندگی سالم و ورزش منظم و مواد غذایی سالم  همراه با استفاده از شوینده های مناسب در جلوگیری از ایجاد بیماری كمك كننده است.

مطالب مرتبط با خارش مقعد

- تشخیص علت خارش مقعد

- درمان دارویی خارش مقعد

- علت های خارش مقعد چیست؟

 

خونریزی از مقعد

تعریف خونریزی از مقعد

هرگاه بعد از مدفوع لكه خون روی دستمالی كه با آن خود راخشك میكنیم دیده شود آنگاه دچار خونریزی از مقعد شده ایم وهرچند معمولا چیز مهمی نیست اما وقتیكه مقدار زیادی خون دفع شود مشكل زا است و علل متعددی دارد ولی شایعترین عامل آن همورویید میباشد.

 

علایم خونریزی مقعدی كدامند؟

شایعترین علامت مشاهده خون روی دستمال توالت است و اگر رنگ خون روشن باشد خونریزی مربوط كولون و ركتوم است و اگر رنگ خون تیره باشد خونریزی مربوط به معده و روده باریك است.
دیگر علایم همراه خونریزی مقعدی شامل گیجی، ضعف و سرگیجه و درد مقعدی است.

 

علل خونریزی مقعدی كدامند؟

فیشر انال یا شقاق
یبوست
همورویید
پولیپ روده
بدخیمی های كولون و مقعد
التهاب های روده مثل كولیت و كرون
عفونتهای روده ای مثل سالمونلا

 

چه زمانی باید به پزشك مراجعه نمود؟

در هرموقع كه خونریزی مقعدی مشاهده شد باید به پزشك مراجعه نمود ودر مواردی كه با دردشكم و غش كردن همراه باشد یا مقدار خون زیاد باشد مورد اورژانسی میشود.

 

تشخیص بیماری خونریزی مقعد چگونه است؟

شرح حال بیمار و معاینه مقعدی و آزمایشات خون روتین و گاهی كولونسكپی برای تشخیص كافی است.

 

درمان خونریزی چگونه است؟

بسته به شدت خونریزی و علت آن متفاوت است. در موارد هموروییدهای درجه یك استفاده از لگن آبگرم و پماد كافی است اما در مورد هموروییدهای پیشرفته تر نیاز به اقدام جراحی یا لیزر میباشد. در موارد فیشر یا شقاق هم مثل همورویید اگر پاسخ به درمان دارویی ندهد نیاز به جراحی با لیزر دارد كه بصورت سرپایی انجام میگیرد.

جراحی لیزر برای درمان خونریزی مقعد

در صورتی که خونریزی مقعد علت ابتلا به بیماری های مقعدی مانند شقاق باشد و درمان با پماد و یا اصلاح فرآیند های روزانه پاسخ نداد بایستی به جراحی روی آورد. هر چند در درمان با چاقو نیاز به بستری شدن در بیمارستان، بیهوشی و استفاده از تامپون برای جلوگیری از خونریزی بوده و همچنین یک الی دو هفته استراحت در منزل برای تحمل درد نیاز می باشد. این در حالی است که در درمان با لیزر نیازی به این کارها نبوده و با بی حسی که در حین عمل انچام می شود روز بعد بیمار احساس درد نداشته و از آن روز به بعد هم درد بسیار بسیار کمی خواهد داشت که آن هم با مصرف داروهای مسکن ، آنتی بیوتیک و پماد درمان می شود.

درمان قطعی و سریع خونریزی مقعدی با لیزر

خونريزی از مقعد ميتواند بعلل متعدد باشد كه هركدام درمان خود را دارد اما در مواردی كه خونريزی قابل درمان با جراحي باشد (مثل هموروييد داخلی و هموروئید خارجی ، پوليپ مقعدی ، فيشر يا شقاق )آنگاه با قاطعيت ميتوان گفت كه درمان با ليزر بمراتب بهتر و راحت تر است زيرا درمان سرپايی و با بيحسي موضعی و بدون بستری شدن در بيمارستان است و نتيجه درمان بهتر از جراحي با چاقو است.

درموارد یبوستهای مزمن استفاده از فیبر غذایی و ملین كمك میكند.

در موارد سرطانهای كولون وركتوم نیاز به جراحی و شیمی درمانی دارد.

نحوه معاینه مقعد با انگشت به چه صورت می باشد ؟

معاینه مقعد با انگشت یك كار لازم جهت تشخیص بیماریهای مقعد است و اگر صحیح انجام شود درد و اذیت هم ندارد همچنین در مردان جهت معاینه پروستات لازم است.

 

در چه مواردی معاینه انگشتی مقعد لازم است؟

  • تشخیص تومورهای مقعدوركتوم
  • بررسی عملكرد عضلات اسفنكتر مقعد
  • بررسی اندازه همورویید
  • بررسی پروستات

 

معاینه انگشتی مقعد چگونه انجام میشود؟

معمولا با دستكش و بعد از چرب كردن مقعد با ژلهای نرم كننده انجام میگیرد و معمولا بیمار روی شانه خود به یكطرف میخوابد و ازبیمار خواسته میشود كه خود را شل كند.
بعد از پایان معاینه ناحیه مقعد با دستمال خشك می گردد.

علائم یبوست چیست ؟

شايعترين علائم بیماری يبوست عبارتند از:

  • كاهش حركات روده ها
  • دفع مدفوع خشك ودردناك
  • احساس سنگيني ،درد و نفخ شكم

taghzie

taeeinvaght

question