جذب نیزو

سخن پزشک

مزایای درمان لیزر با درمان سنتی

هزینه ، قیمت و امکان بیمه جراحی با لیزر

تسهیلات جهت بیماران شهرستانی

کلینیک لیزر شفا بخش بانوان

علت ترشح چرک از مقعد چیست ؟

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از مقعدش چرک در حال ترشح می باشد. حال بیماری فیستول چیست و چگونه می توان چرک های مقعد را قطعکرده و بیماری را درمان نمود.

درمان و معالجه فیستول مقعد

فیستول مقعد

تعریف فیستول

یکی از بیماریهای نسبتاً شایع مقعد و در واقع یکی از شدیدترین و جدی ترین بیماریهای مقعد ، بیماری های فیستول معقد می باشند. معمولا در 50 درصد موارد به دنبال درمان آبسه  (دمل) ای که اطراف مقعد به وجود می آید ( که معمولاً هم آبسه نیاز به تخلیه اورژانس با لیزر یا جراحی دارد ) فرد دچار فیستول می گردد علامت اصلی آن ترشح چرکی طولانی مدت از یک سوراخ و گاهی چند سوراخ از اطراف مخرج می باشد

فرق بین فیستول و سینوس :

برای خیلی از افراد فرق بین فیستول و سینوس سوال می باشد:

هر حفره ای که که از یک طرف سرش باز شده و ترشحاتش خالی می شود سینوس نامیده می شود، مثل سینوس بینی، در واقع فقط یک حفره خروجی دارد و آن هم به داخل بینی، یا مثلاً سینوس ناحیه کمر که فقط از یک طرف از یک حفره به سمت بیرون خارج می شود. پس هر حفره ای که دارای یک سوراخ است سینوس می شود. اما اگر این حفره دارای 2 سوراخ باشد، یکی ورودی و یکی خروجی و یا بالعکس ، اسم آن فیستول است. دقیقاً فیستول یک کانال 2 طرفه می باشد. بین بافت رکتوم از یک طرف و از بیرون به بافت پوستی اطراف مقعد . پس در واقع فیستول مقعد یک تونل نا به جا یا غیر عادی می باشد که معمولاً پیش نمی آید مگر با زمینه ی بیماری به اسم آبسه مقعد یا آبسه پرآنال که یکی از بیماری های شایع ناحیه مقعد می باشد که معمولاً در 50% موارد هر آبسه ای تبدیل به فیستول می شود. این آبسه در هر جای مقعد می تواند باشد، ولی ما چندین فضا در اطراف مقعد داریم.

انواع فیستول ها:

با توجه به این که این آبسه در کدام قسمت مقعد اتفاق می افتد انواع فیستول ها به قرار زیر میباشد:

1.خارج اسفنکتری

2.بین اسفنکتری

3.بالای اسفنکتری

علائم فیستول مقعد

شکایت اصلی معمولا ترشح مداوم یا متناوب است. معمولا سابقه آبسه عود کننده که خودبخود یا با جراحی تخلیه شده است وجود دارد گاهی یک برجستگی که از آن چرک خارج می شود یا بهبود یافته دیده می شود. مجرای فیستول مانند طنابی لمس می شود و مسیر آن در مجاورت اسفنکتر و سوراخ اولیه قابل لمس است. فیستول هایی که به مدت طولانی عفونی و بدون درمان مانده اند می توانند سبب عفونت های منتشر بشوند. سرطان ( کارسینوم ) در فیستول هایی مزمن و درمان نشده درموارد زیادی گزارش شده است و درمان موثر فیستول در واقع پیشگیری از این واقعه است.

روش درمان فیستول مقعد:

فیستول مقعد

این بستگی دارد که آبسه بین کدام فضا قرار گرفته باشد که این نکته تعیین کننده درمان می باشد. ساده ترین آن نوع سطحی بوده و سخت ترین آن نوع خارجی آن می باشد که درمان به جراحی چند مرحله ای نیاز دارد. اما در موراد دیگر که فیستول سطحی و یا بین اسفنکتری بوده درمان آن نسبتاً راحت تر می باشد و از لیزر می توان در درمان این فیستول ها استفاده نمود. بیمار با مراجعه به پزشک می گوید که یک سوراخ نا به جا کنار مقعد دارم و گاهی هم ترشحاتی چرکی از آن خارج می شود که گاهی در این ترشحات چرکی بسته می شود و زیر آن تورم می کند، درد می گیرد و می ترکد و خارج می شود و دوباره بهبود پیدا می کند و یا این که می گوید در این ناحیه آبسه کرده ام یا آبسه تکرار شده. پس شایع ترین شکایت بیمار ترشحات چرکی به صورت تکرار شونده در اطراف مقعد میباشد و یا آبسه ها یا دمل هایی که اتفاق می افتد. مراجعه هم همینطور قبل از این که به پزشک جراح شود به پزشک های متعدد دیگر می شود، که همانگونه که در مورد سینوس گفتیم متاسفانه از سوی آن پزشک تجویز آنتی بیوتیک می شود در صورتی که آنتی بیوتیک هیچ گونه کارایی در درمان قطعی بیماری ندارد اما در درمان کمکی موثر دارد. در نتیجه، برای درمان قطعی با یک روشی باید این تونل را تخریب نمود. وقتی که سقف تونل تخریب می شود از کف تونل بافت ترمیمی شروع به فعالیت می کند و بسته می شود

راه های تشخیص:

آبسه مقعد

اولین راه معاینه می باشد، دومین راه انجام گرافی های مختلف که در قدیم توصیه می شد فیستول گرافی انجام شود که این فیستول گرافی متاسفانه سابقه خوبی ندارد، هیچ جراحی از آن راضی نمی باشد زیرا فیستول گرافی رو یک رادیولوژیست انجام می دهد که آشنایی کافی و لازم را با این بیماری ندارد که این امر احتمال اینکهد بیمار زمانی که این مسیر بسته شده باشد مراجعه کند را بیشتر نماید . عملاً ریپورت های فیستول گرافی در بالای 90% موارد نوشته می شود که یک سوراخ از بیرون، ترشح ماده زده شد، چند سانتیمتر رفت داخل یا داخل نشد یا نهایتاً به داخل مقعد رکتوم راه ندارد در صورتی که اینگونه نیست چون اگر راه نداشت حتماً بسته و یا حتماً پر می شد پس در اکثریت موارد حتماً یک راه وجود دارد. پس فیستول گرافی عملاً تاثیری ندارد. خود ما در مطب اگر بیمار طاقت داشته باشد یا نهایتاً با زدن یک داروی بی حسی، از پروبینگ مسیر استفاده می کنیم که این پروبینگ مسیر بسیار کمک کننده می باشد ولی کافی نیست.

دو روش دیگر نیز وجود دارد

1.MRI

خیلی کمک کننده می باشد ولی باز ارتباطی از مسیر فیستول با اسفنکترها نشان نمی دهد هر چند که تا حدودی مسیر را نشان می دهد.

2.سونوگرافی آندوآنال

ولی شاه کلید راه های تشخیص یک سونوگرافی آندو آنال می باشد در سونوگرافی آندو آنال شما دقیقاً ضخامت اسفنکتر داخلی، خارجی، مسیر فیستول که به کدام قسمت فضاهای اطراف مقعد ارتباط پیدا کرده را برای ما مشخص کرده، در واقع یک نقشه از مسیر فیستول به ما می دهد که ما با توسل به آن راهنمایی که دریاف کردیم خیلی راحت مسیر رو پیدا کرده و بعد از پیدا کردن مسیر، سقفش رو تخریب می کنیم. هر چند یک جراح مشهور انگلیسی می گوید من هیچ کار تشخیصی بهتر و معتبرتر از پروب خودم  با نوک انگشت نشانه دست راستم برای تشخیص فیستول سراغ ندارم. یعنی بعضی از مواقع است که شما حتی آدرس با سونوگرافی هم دارید اما واقعاً اون چیزی نیست که در آنجا داده شده است. ولی مواردی می باشد که حتماً تجربه ی یک جراح خیلی کمک می کند، و این خیلی مهم است که یک جراح آیا هفته ای یک بار انجام می دهد یا ماهی یک بار یا سالی یک بار؟ این امر خیلی مهم بوده چون کسی که روزانه یا هفته ای کاری را انجام می دهد به طور قطع تبحر بیشتری دارد.

استفاده از لیزر در درمان فیستول مقعد:

فیستول مقعد

نکته ای که مهم می باشد و این روزها بین جراحان و بیماران مختلف زیاد صحبت می شود این است که بارها شنیده ایم که می گویند: که لیزر یعنی چه؟ چرا لیزر؟ متاسفانه بعضی از پزشکان جراح که آشنایی با لیزر ندارند فکر می کنند که لیزر کار خارق العاده ای را انجام می دهد اما اینگونه نیست چون در واقع لیزر کار همان چاقو را برای ما انجام می دهد منتهی با صدمه کمتر، خون ریزی کمتر و ضایعه کمتر برای بیمار و همچنین کاملا موثرتر و مفیدتر می باشد . عملاً کار جراحی انجام می شود و همان کار چاقو را انجام می دهد اما فوق العاده ظریف تر، منظم تر و مرتب تر صورت می گیرد و در فیستول هایی که در واقع بین اسفنکتری هستند و در فیستول های دیگر هیچ جایگاهی ندارد. ولی در غیر از این لیزر بسیار بهتر و موثر تر می باشد.

تفاوت این دو را خود ما چون سالهای سال با چاقو انجام داده ایم و حالا با لیزر، کاملاً میبینیم و لمس می کنیم، فوق العاده مریض راحت تر بوده و بی درد تر و با خون ریزی کمتری مواجه می شود.

درمان فیستول مخرج

نکته مهم در درمان فیستول آنست که درمان داروئی به کمک آنتی بیوتیک و غیره هیچ جایگاهی نداشته و تنها درمان موثر، انجام جراحی با لیزر یا بصورت سنتی می باشد درمان جراحی ( فیستولوتومی ) معمولا تنها درمان موثر است و جهت انجام آن سوراخ خارجی و داخلی (اولیه) با عبور پروب ( میله فلزی نازک و قابل انعطاف و نرم ) و با استفاده از آب اکسیژنه و بلدومتیلن رقیق باید پیدا شوند و مجرا یا مجاری فیستول باید بطور کامل مشخص شوند و مجرا در تمامی طول آن باز شود بطوریکه فیستول به شکل یک زخم باز درآید و باید مطمئن شد که زخم حاصل از عمق به سطح بطور خود به خود ترمیم می شود. در تمام روش های درمانی اعم از جراحی معمولی و یا لیزر 5 تا 10 درصد بسته به طول و عمق فیستول احتمال عود وجود دارد

 

مطالب مرتبط با فیستول مقعدی

فیستول مقعدی چیست ؟

انواع فیستول مقعدی

نحوه درمان فیستول مقعدی چگونه است ؟

انواع روشهاي درمانی فيستول مقعدي

نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (88)

بارگذاری نظرات قدیمی تر
 • دکتر

  در پاسخ به: ح

  سلام
  شما دچار فيستول هستين كه براحتب با ليزر قابل درمان است
  و نياز به بستري و بيهوشي ندارد. براي اطلاعات بيشتر وتعيين
  نوبت با ٢٢٣٦١٠٧١ تماس بگيريد.

 • مسلم

  باسلام
  چند ماهی هست در ناحیه مقعدم یه دونه اول کوچک بود گاهی وقتا بحالت بزرگ پیدا شده شکل یه جوش که اگر زخم بشه ازش خون جاری میشه موقع دفع مدفوع وشستن مقعد با مشکل روبرو مییشم یعنی نمیتونم راحت مدفوع کنم وتمیز کنم این جوش در کنار لبه های اطراف مقعدم در اومده واگر زخمی بشه یه حالتی شبیه تیرکشیدن اندامم داره ...بی زحمت اگر راه وچاره ای هست ممنون میشم درجهت درمان آن کمکم کنید سپاسگذارم

 • دکتر

  در پاسخ به: مسلم

  سلام بنظر شقاق ميباشد امانياز به معاينه دارد. براي تعيين نوبت با ٢٢٣٦١٠٧٢ تماس بگيريد.

 • ابراهیمی

  سلام ضمن عرض خسته نباشیدخدمت جنابعالی مدت سه ماه میباشد که به تشخیص پزشک مبتلا به فیستول مقعدی شده ام آیا امکان عمل جراحی با لیزر وجوددارد درصورت امکان هزینه آن حدوداً چقدر میباشد در ضمن کارمند میباشم پس از چند روز استراحت میتوانم به محل کار بروم متشکرم

 • دکتر

  در پاسخ به: ابراهیمی

  سلام
  بله امكان دارد. براي اطلاعات بيشتر با ٢٢٣٦١٠٧٢ تماس
  بگيريد.

 • مینو

  با سلام شاید سوال من با سوالات بقیه فرق داشته باشه ولی خواهش میکنم ازتون ب سوالم پاسخ بدین من سه ماهه نامزد کردم و خطبه ی عقد خونده شده ما چهار بار رابطه ی مقعدی داشتیم من قبل از ایشون با هیچ کس رابطه ای نداشتم در رابطه ی مقعدی اول من هیچگونه دردی نداشتم حتی وارد شدن آلت ایشون رو متوجه نشدم و این باعث شده این آقا ب من بگه من صد در صد با کسی رابطه ی مقعدی داشتم ولی من با هیچ کس رابطه نداشتم از طرفی رابطه ی دوم من کمی درد داشتم بطوریکه تحمل درد واسم سخت نبود ولی در رابطه ی سوم و چهارم ب شدت درد داشتم و اصلا قابل تحمل نبود من ازتون خواهش میکنم بهم توضیح بدین آیا درد نداشتن من در اولین رابطه توجیح علمی داره؟؟؟ فقط خدا میدونه ک من با هیچ کس غیر از خودش رابطه نداشتم ولی درد نداشتن در رابطه ی اول باعث شده ک ایشون میگه من یقین دارم تو قبلا رابطه داشتی در ضمن میگه مقعد باز بوده و خیلی راحت آلت وارد مقعد شده ، خواهش میکنم بگین این امر طبیعیه یا خیر؟ آیا ممکنه کسی در اولین رابطه مثل شرایط من واسش پیش اومده باشه خواهش میکنم ب من جواب بدین

 • دکتر

  در پاسخ به: مینو

  سلام
  بسته به شرايط ميتواند مقعد شل شود يا بسته و سفت باشد و شلي دليل بر رابطه قبلي نيست همچنانكه بسته بودن مقعد دليل بر عدم رابطه قبلي نيست زيرا بعد از هر نزديكي مقعد سريع به حالت اول خودش برميگردد.

 • محمد۶۹

  سلام من نزدیک دوماه فیستول معقد عمل کردم و هنوز ترشح دارم و گه گداری خون ریزی طول درمان این بیماری چقدر است. وایا این ترشحات وخون ریزی عادی است یانه واینکه من دیالیزی هستم.

 • پزشک

  در پاسخ به: محمد۶۹

  سلام
  بهبود جاي عمل بستگي به تكنيك و روش عمل دارد ولي بهتر
  است با جراح خودتان هماهنگ كنيد.

 • محمد۶۹

  سلام من دوماه فیستول معقد عمل کردم وهنوز ترشح وگه گداری خون ریزی دارم ایا این ترشحات وخون ریزی عادی است یانه وایا تاچه مدت این صورت ادامه داردواینکه من دیالیزی هم

 

تعیین وقت اینترنتی

 
درباره کلینیک شفا
 

اين مركز اولين مركز درمان بيماريهاي مقعد با ليزر از سال ١٣٨٢ ميباشد و در طي اين مدت بيش از پنجاه هزار مراجعه كننده و بيش از پانزده هزار عمل با ليزر در ان انجام شده كه منجر به كسب تجربه بسيار بالايي نزد پزشكان شاغل در ان گرديده است و هر روز نيز به ان افزوده ميگردد. در اين مركز مراجعين ابتدا توسط پزشكان متخصص خانم و آقا معاينه و پس از تشخيص بيماري راهكار مناسب به بيمار ارايه ميگردد اين درمان ميتواند شامل درمان دارويي يا درمان با ليزر باشد كه در هر صورت باعث بهبود سريع بيمار بدون بستري شدن در بيمارستان و بيهوشي است و از روز بعد بيمار ميتواند سر كار خود حاضر شود.

 
اطلاعات تماس
 
کلینیک لیزر شفا
آدرس : تهران سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، مجتمع پایدار، طبقه چهارم، واحد 406
تلفن : 2 - 22361071
ایمیل :

ادرس کلینیک شفا